Aktualności

1050-lecie Chrztu Polski

W I Niedzielę Adwentu 2015 roku rozpoczęliśmy przygotowania do Rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski (966-2016). To wyjątkowe wydarzenie historyczne zaprasza nas by z radością odkryć piękno Sakramentu Chrztu.

966 chrzest polski

PLAN WYDARZEŃ

kalendariumrocznicy1050leciachrztupolski

W NASZYM KRAJU

W dniach od 14 do 16 kwietnia 2016 r. odbyły się ogólnopolskie obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, będą miał one charakter Państwowo Kościelny.

14.04.2016

Msza Dziękczynna w Katedrze Gnieźnieńskiej za Chrzest Polski sprawowana przez polski episkopat

Ostrów Lednicki – po raz pierwszy zabrzmiał Jubileuszowy Dzwon, ogłaszając 1050. rocznicę Chrztu Polski

15.04.2016

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się uroczyste obrady Sejmu i Senatu

16.04.2016

Poznańskie Seminarium Duchowne – zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Stadion Lecha – spotkanie ewangelizacyjne oraz Msza Święta z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych

Każdemu z dni z obchodów towarzyszyła specjalna symbolika.

symbolika1050leciachrztupolski

Więcej informacji można uzyskać na Stronie Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski.

Autor: 966.com.pl

W NASZEJ DIECEZJI

25.11.2015

Biskup Roman Pindel, wśród innych biskupów polskich uczestniczących w rekolekcjach na Jasnej Górze, otrzymał świecę jubileuszową 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przekazanie świec biskupom diecezjalnym jest elementem programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które rozpoczynają się wraz z nowym rokiem liturgicznym w ostatnią niedzielę listopada.

28.11.2015

Do dziękowania Bogu za chrzest – „łaskę korzystania ze śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa” – wezwał 28 listopada bp Roman Pindel podczas nieszporów w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej inaugurujących obchody 1050-lecia chrztu Polski w diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup zwrócił uwagę także na ekumeniczny aspekt świętowania tego jubileuszu. Delegacje ponad 200 podbeskidzkich parafii odebrały z rąk ordynariusza zapalone świece – znak obchodzonego jubileuszu.

Autor: diecezja.bielsko.pl

W NASZEJ PARAFII

W naszej Parafii znajduje się świeca jubileuszowa, którą odebrali delegaci parafialni z rąk Bp. Romana Pindla. Nawiązuje ona do przeżywania obchodów 1050 . rocznicy Chrztu Polski przez naszą wspólnotę parafialną.

W każdą I Niedzielę Miesiąca głoszone były przez kapłanów kazania chrzcielne, mające na celu odkrycie własnego chrztu, który jest bramą do innych sakramentów.

Zostaw komentarz